top of page
"Ландшафти Українських Карпат"
(урок географії у 8 класі)

Мета: ознайомити учнів з особливостями природи Українських Карпат, систематизувати знання про висотну поясність в горах як одну з закономірностей географічної оболонки; розвивати логічне мислення, вміння встановлювати причиново-наслідкові зв'язки в природних процесах; працювати з різноманітними джерелами знань, робити порівняння; виховувати пізнавальну активність учнів, цікавість до вивчення предмету, екологічну культуру, любов до природи.

Обладнання: атласи, фізична карта України, підручники, схема висотної поясності Карпат, комп'ютерна презентація, проектор, комп'ютер.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

 

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Ми продовжуємо вивчати велику тему «Фізико-географічне районування України». І сьогодні розглянемо унікальність природи перлини України - Українських Карпат.

Карпати - гір величних сторона,

Де піднімаються увись гірські вершини.

Торкаються небесного крила

Твої ажурні полонини.

Ми ознайомимось з географічним положенням, кліматом, геологічною будовою, корисними копалинами, рослинним покривом і тваринним світом, несприятливими природними явищами Українських Карпат, простежимо зміну природних комплексів з висотою, навчимося характеризувати Карпати за типовим планом, встановлювати причиново-наслідкові зв'язки. Ми охарактеризуємо фізико-ге­ографічні області Українських Карпат. Тож, хоча б теоретично, до подорожі у Карпати ви будете готові.

Отже, запишемо тему нашого уроку: «Ландшафти Українських Карпат».

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель. Але перед тим, як перейти до вивчення теми нашого уроку, пригадаймо, що нам відомо про фізико-географічне районування України.

Класифікуйте гори Карпати за походженням та висотою.

• В яку епоху горотворення формувалась гірська система?

• Назвіть найвищі точки Карпат та Українських Карпат.

 

Прийом «асоціативний кущ»

Учні записують свої асоціації до слова «Карпати» на кожну букву слова.

 

IV. Вивчення нового матеріалу

План характеристики:

1. Географічне положення Українських Карпат

2. Рельєф і геологічна будова;

3. Кліматичні умови;

4. Поверхневі  води;

5. Висотна поясність

7. Несприятливі фізико-географічні процеси.

8. Екологічні проблеми.Охорона природи. Заповідні території.

 

1. Географічне положення

S ≈ 24 тис км2, з Передкарпаттям та Закарпаттям ≈ 37 тис км2; смугою в 280 км з північного заходу на південний схід, завширшки 100—110 км.

 

2. Рельєф і геологічна будова.

Складчаста споруда альпійського горотворення. Складена переважно осадовими товщами пісковиків, глинистих сланців, мергелю, вапняків тощо, які утворили так званий фліш. Такі породи легко руйнуються та зминаються, тому Карпати мають округлі форми. У Рахівському кристалічному масиві виходять на поверхню породи палеозою. Вулканічний хребет складений андезитами, базальтами, туфами.

Карпати складаються з ряду паралельних хребтів і гірських масивів, відокремлених міжгірними долинами. У Рахівському, Полонинсько-Чорногорському масивах є давні льодовикові форми рельєфу. Рельєф ускладнений річковими долинами, карстовими формами. Висоти: 120—400 м біля підніжжя гір, 500—800 м у міжгірних улоговинах, 1500—2000 м основних хребтів.

     Тут виділяють три частини, що мають значні відмінності природних умов: Передкарпаття, власне Карпати, Закарпаття.

Гірська споруда Українських Карпат  річковими долинами розчленована на окремі пасма: Зовнішні Карпати, Вододільно-Верховинські Карпати, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські Карпати, Вулканічні Карпати.

 

Прийом «Картографічний практикум»

За допомогою тексту в підручнику та карт в атласі заповніть табличку в маршрутному листі (колонки Клімат, Поверхневі води, Грунти, Рослини, Тварини)

 

3. Кліматичні умови

Визначаються зональними чинниками — положення в помірних широтах (сонячна радіація, знижений тиск, західний перенос) та азональними — абсолютна висота, експозиція схилів (зниження температури з висотою, орографічні опади, освітленість схилів, бар’єрна функція для Закарпаття).

 

4. Поверхневі води

Густота річкової сітки — до 1,5 км/км2; формуються витоки багатьох річок басейну Дністра, Дунаю; карові озера; мінералізовані підземні води.

 

5. Висотна поясність

Ґрунтовий покрив, рослинність, тваринний світ, а відповідно і ландшафти змінюються з висотою та експозицією схилів. Наявні реліктові та ендемічні види.

Для Передкарпаття характерні широколисто-лісові ландшафти на сірих лісових ґрунтах (буково-дубові, букові, буково-грабові), на горбогір’ях Закарпаття — на дерново-буроземних (дубово-грабові і дубові).

• 400—700 м — передгірний пояс дубово-грабових та дубових лісів, та вторинних осиново-вільхово-грабових лісів.

• Від 500—700 м до 1000—1400 м (на різних схилах різні висоти меж) — низькогірний пояс букових, буково-ялицевих, ялиново-смерекових лісів.

• 1200—1500 м — середньогірний пояс смерекових, ялицево-букових, ялицевих, ялиново-ялицевих лісів.

• До 1800 м — субальпійський пояс з переважанням гірської сосни, вільхи, чагарників, злакових та різнотравних луків.

• Понад 1800 м — альпійський пояс з фрагментами трав’янистих та чагарникових угруповань.

У Карпатах поширені різновиди бурих гірсько-лісових та гірсько-лучних ґрунтів.

У долинах річок поширені заплавні лучно-лісові ландшафти.

 

7. Несприятливі фізико-географічні процеси.

В Українських Карпатах існує багато екологічних проблем: вирубування лісів, розорення Закарпатської низовини тощо.

 

8. Екологічні проблеми.Охорона природи. Заповідні території.

В Українських Карпатах створена значна кількість природоохоронних територій для збереження унікальної природи Карпат.

1) Долина нарцисів.

2,) Природний заповідник Горгани.

3) Міжнародний біосферний заповідник Східні Карпати.

4) Національний природний парк Вижницький.

5) Ужанський національний природний парк.

6) Національний природний парк Сколівські Бескиди.

7) Яворівський національний природний парк.

8) Карпатський національний природний парк.

9) Національний природний парк «Гуцульщина».

10) Національний природний парк «Синевир».

 

V. Закріплення нових знань

Учитель. Отже, ми вивчили особливості географічного положення, рельєфу, клімату, ґрунтів, рослинного і тваринного покриву, висотної поясності Українських Карпат, навчилися показувати на карті основні річки і озера Українських Карпат, фізико-географічні області, характеризувати природу Карпат, наводити приклади прояву висотної поясності, характеризувати несприятливі фізико-географічні процеси.

 

Прийом «Поштова скринька»

На адресу нашого класу надійшли листи, у яких дописувачі прохають дати відповідь на питання, які їх цікавлять.

Лист 1. Мені неодноразово доводилось чути, що Карпатський регіон страждає від повеней, селів, зсувів та інших явищ. Що є причиною таких природних катастроф?

Лист 2. Я - учень 6 класу. З уроків географії знаю, що там, де молоді гори, бувають вулкани і землетруси. Я мрію здійснити похід до Карпат, але чомусь боязко. Чи бувають такі грізні явища в сучасних Карпатах?

Лист 3. Нещодавно я побувала в Карпатах, знайомилася з місцевою природою, милувалася красою гір, стрімкими гірськими річками. Мене приємно вразили дубово-букові ліси. Хотілося б більше дізнатися про господарське значення букових насаджень.

Лист 4. Дуже мало в Україні залишилось незайманої природи. Скрізь бруд, сміття. Чи має вплив на ліси господарська діяльність у Карпатах? А які заходи зі збереження лісових насаджень?

Лист 5. Пишу вам з далекої Канади. Мої батьки народилися в Україні. Я мрію побувати на батьківщині моїх предків у ролі туриста, можливо, навіть започаткувати у вас свій бізнес. Чув, що найбільш привабливим регіоном для туристів є Карпати. Чи справді це так? А які види діяльності там можливі?

Лист 6. Люблю читати книжки про природу. Подумки подорожую просторами рідної України. Багато прочитала книг про Карпати. На жаль, у них часто трапляються наукові терміни. Тому, будь ласка, поясніть мені, що таке «полонини»?

 

VI. Підсумки уроку

Прийом «Асоціація»

Зараз давайте повернемось до початку нашого уроку. Чи підтвердились ваші асоціації? Що можемо додати? Побажання.

Давайте послухаємо очевидців, які своїми власними ногами відміряли не один десяток кілометрів.

Хто раз хоч побачив Карпати,

Той в них закохався повік.

В смерічок зеленії шати,

У теплий притулок колиб,

У темний ялицевий морок,

В джерельний скляний передзвін,

У тиху красу вечорову

І запах п’янкий полонин.

На диких стрімких крутосхилах

Велично смерічки шумлять,

Туманом повиті вершини

І роси, що в травах горять,

Як блюдця в долині ромашки,

Що тонуть в зеленій траві

Хто раз хоч побачив Карпати,

Той в них закохався навік.

 

VІІ. Домашнє завдання

Опрацювати §41, 42

Скласти оповідання «Один день в Українських Карпатах»

Матеріали до уроків
Віртуальні подорожі
Корисні посилання
Розділи блогу:

© 2016  Сайт создан на Wix.com

bottom of page