top of page

Усний журнал «Герої серед нас»

 

Мета: ознайомити старшокласників із подвигами звичайних українців, які в критичні хвилини виявили надзвичайну силу духу та мужність, щоденною працею рятують життя людей; з'ясувати зміст поняття «герой»; виховувати почуття патріотизму, гуманне ставлення до людей.

Обладнання: ноутбук, проектор.

 

Хід заходу

 

Організаційний момент

 

Вчитель: На світі чимало різних професій, і всі вони є важливими для суспільства. Є професії, які окрім знань, вимагають надзвичайного терпіння, виваженості, мужності, стійкості та героїзму. Цьому не навчитися у жодному коледжі чи виші, бо ці риси формують оточення, середовище, суспільні обставини.

Саме про героїв, патріотів ми говоритимемо на сьогоднішній зустрічі «Герої серед нас». Адже у зв’язку з непростими та нелегкими подіями в нашій державі - ці слова набувають нового значення. І звичайні українці, яких ми зараз називаємо героями, живуть серед нас, своїм прикладом показують, як потрібно чинити за певних ситуацій, спонукають діяти, допомагати іншим.

 

Основна частина

1. Бесіда з учнями:

· Яку людину можна назвати героєм?

· Чому люди здатні на подвиги?

· Чи є серед ваших знайомих люди, яких можна назвати героями?

· Який він, герой?

 

Сторінка 1 «Який він – герой?»

 2. Складання «асоціативного куща» до слова «герой».

Вчитель: Які асоціації виникають у вас зі словом «герой»?

(Відповіді учнів: захисник, здатний на самопожертву, мужній, хоробрий, патріот, перемагає смерть)

Вчитель: Діти, кожна група вашого класу отримала завдання до проведення нашого заходу. Отже ми звернемося до першої групи, яка шукала значення слова «герой» у словниках, тож надаємо їм слово.

 

І група учнів: Словник української мови в 11-ти томах подає таке тлумачення:

1) видатна своїми здібностями та діяльністю людина, яка проявляє відвагу, самовідданість і хоробрість у бою та труді;

2) людина, яка втілює основні, типові риси певного оточення, часу, епохи тощо;

3) особа, яка чим-небудь відзначилася, привернула до себе увагу.

 

Вчитель: ІІ група учнів шукала вислови відомих людей, в яких теж пояснюється значення слова «герой», просимо їх до слова.

ІІ група учнів:

1.Герой – це людина, яка в рішучий момент робить те, що потрібно робити в інтересах людського суспільства. (Юліус Фучик)

2.Герой – це людина, яка знає, що є блага, дорожчі за життя; людина, яка присвятила своє життя служінню державі, себе одну – служінню багатьом. (Готхольд Ефраїм Лессінг)

3.Герой – це той, хто творить життя всупереч смерті, перемагає смерть. (Максим Горький)

4.Герой не хоробріший за звичайну людину, але він зберігає хоробрість на п’ять хвилин довше. (Ральф Уолдо Емерсон)

5.Герой робить те, що можна зробити. Інші цього не роблять. (Ромен Ролан)

6.Мужність – страж і опора всіх інших чеснот, і той, хто позбавлений мужності, навряд чи може бути твердим у виконанні обов’язку та виявити всі якості істинно гідної людини. (Джон Локк)

 

Вчитель: Як бачимо, ці тлумачення співпадають із тими рисами героїв, які ви сформулювали в асоціативному кущі. Серед рис героя ви визначили патріотизм. А що це таке?

Патріотизм (грец. раtґiт — Батьківщина, Вітчизна) – це любов і відданість Батьківщині, прагнення своїми діями служити її інтересам.

Патріотизм передбачає гордість за матеріальні та духовні досягнення свого народу, Батьківщини, бажання збереження її національних особливостей, її культурного надбання та захист інтересів своєї громади, народу загалом.

За матеріалами Вікіпедїї

 

Але патріотизм теж кожен тлумачить по-різному. Є люди, які по-справжньому люблять свій край, державу, без вагань стають на захист її інтересів. А є, на жаль, псевдопатріоти, які на словах люблять Батьківщину, готові заради неї на все, але як тільки доводиться захищати її незалежність і державність, знаходять причини, щоб цього не робити. Революція Гідності, війна на сході України показала героїзм одних і викрила лжепатріотизм інших. І кожного з тих, хто вніс свою частку допомоги під час подій на Майдані та в війні на сході України, можна назвати справжніми патріотами, нашими героями. І не лише їх, адже поміж нас є люди, які ціною власного життя рятують інших, допомагають у найскрутніші моменти. Вони теж герої, кожен із них – по-своєму.

 

Переходимо до сторінки 2: «Неймовірні історії звичайних людей»

 

Вчитель: Ми й не задумуємося, скільки серед нас звичайних людей із звичайного села чи міста, які здатні на самопожертву заради здоров’я та життя інших, ризикують власним, ні на мить не задумуючись про наслідки. У цьому, напевне, й полягає справжня гуманність. Еміль Фісталь, Павло Бондарєв. Їх багато, але сьогодні я хочу розповісти вам про одну із них, нашу землячку, адже вважаю, що ця людина заслуговує на те, щоб про неї говорили.

16-річна Вікторія Горячко із маленького села Вовчинець Кельменецького району, ризикуючи своїм здоров’ям, врятувала життя дворічній племінниці. Дівчинка випадково впала в окріп і обпекла 50% шкіри. На пошуки донора не лишалося часу, адже життя дівчинки згасало. Вікторія рішуче наважилась на серйозний крок і віддала крихітці шкіру зі своїх ніг. Віка завжди мріяла стати моделлю, її мрія вже не здійсниться, але вона не засмучується, бо є дещо цінніше — життя врятованої маленької дівчинки.

Відео

Вчитель: Але героями можна назвати не лише людей, які допомагають іншим, але й тих, хто перемагає себе, попри всі негаразди долі. Бо, як сказав співак Арсен Мірзоян: «Перемога не означає бути першим. Перемога - це означає бути кращим, ніж ти був». Саме тим, хто переміг себе і став героєм, присвячуємо нашу наступну сторінку. Ірина Митіна, Ярослав Семененко, Даша Безкоста.

 

Сторінка 3: «Перемога над собою»

 

Вчитель: Годинами, зігнувшись та обійнявши ноги руками, 17-річна художниця Даша Безкоста із Сум працює над своїми картинами. Замість пензликів – пальці ніг. Лише в такий спосіб покручене хворобою тіло дівчинки дає їй можливість творити картини дивовижної краси: «Рожевий фламінго», «Море любові», «Портрет мами»... Прикута до інвалідного візка, Даша виставляє свої роботи з надією, що вони допоможуть дворічному Денискові Савенку із Сум. У малюка вроджена патологія кишківника, і художниця допомагає мамі хлопчика зібрати гроші на операцію. Даша – дуже талановита дівчинка.

Вона відзначена дипломом на Всеукраїнській виставці-фестивалі «Обдаровані діти України», що відбувалася під патронатом Міністерства освіти та науки. Проте найголовніше її досягнення – перше місце у номінації «Дитяча творчість» на Всеукраїнському фестивалі творчості інвалідів «Неспокій серця».

Відео

Сторінка 4: «Подвиг і трагедія»

 

Аварія на Чорнобильській АЕС є чорною сторінкою в історії людства. Вся історія ліквідації аварії є зразком мужності і геройства українських людей. Проте, коли говоримо про цю страшну подію, найперше згадуємо тих, хто став до бою першими. Їх було 28 – пожежних Чорнобиля. Вони першими прийняли найжорстокіший удар на четвертому блоці станції. Сьогодні їх називають „шеренгою №1”. Ніхто із цієї шеренги не здригнуся, не відступив перед лицем неймовірної катастрофи.

 

Ті, що згоріли в огні

В перші хвилини двобою,

Землю прикрили собою,

Як наші діди на війні.

 

Не залишили пости,

Мужньо стояли на герці,

Пам'ятник їм вознести

Треба у кожному серці.

 

Перший удар на себе..

Перший вогонь ва себе...

З полум'ям стали до бою,

З полум'ям смертоносним.

І заступили собою

Світ — що малий, що дорослий.

 

Світ з посивілим житом,

З цвітом і гроном калини,

З вічним дитячим сміхом,

Що на вустах Батьківщини.

Світ — із лугами, лісами,

З ріками і зорею,

З чистими небесами

Над скупаною землею.

Відео

Вчитель: Тричі побував у зоні відчуження і наш славетний земляк Назарій Яремчук. В найжахливіший час він виступав перед ліквідаторами аварії, бував і в Афганістані. Наступна сторінка нашого журналу.

 

Сторінка 5. «Життя як пісня…»

Відео

«Кожний з нас повинен постійно бути в польоті — крізь долю, над суєтою. І при цьому, однак, не відриватися від землі. Пам'ятати священні речі — навіщо живеш, звідки ти родом, до чого прагнеш, що скажеш людям, з якого колодязя п'єш живу воду.» казав митець. Він ніс українську пісню в світи, прославляючи Батьківщину. Багато гастролював, в тому числі й за кордоном. Бразилія, Канада, разом з ним японці співали «Червону руту» українською мовою. 30 листопада йому виповнилося б 66 років. Вже 22 роки, як страшна хвороба забрала співака до Райського саду, але він продовжує жити в піснях, у пам’яті і серцях народу.

 

Вчитель: Хочу також згадати про українських воїнів. В першу чергу про тих, хто брав участь у бойових діях на території інших держав. Їх зараз називають воїнами-інтернаціоналістами. Вони несли військову службу в Анголі, В’єтнамі, Камбоджі, Афганістані… Такі люди є і серед ваших односельців. Пізнєте?

Сьогодні героїв дедалі більшає, адже кожен, хто стає на захист своєї держави, поповнює лави добровольців у війні на сході України, — герой. Кожен, хто робить свій внесок у перемогу України, — герой. Кожен, хто ризикує життям, аби надати таку потрібну допомогу в зоні АТО, — герой. І ми горді тим, що маємо стільки героїв із хоробрими серцями, які рятують Україну. І саме таким героям присвячуємо наступну сторінку.

Сторінка 6: «Герої війни»

 

Нам невідомі всіх їх імена,
Хто їх чекає, хто за ними плаче,
Де їхній дім, як їм болить війна,
Яке в них серце - щире чи терпляче.
Як страшно їм, коли усе горить,
Коли руїни, смерть перед очима,
І як в бою важлива кожна мить,
Які в них білі крила за плечима.
Нам невідомі мрії й здобуття,
Всі їхні рани, всі слова прощання,
Вони - солдати, що кладуть життя,
Заради нас і мирного світання.
І без імен помолимось за них,
За трошки вдачі світлої, простої.
В час зрад страшних і втрат таких гірких,
І без імен вони для нас герої.

 

Вчитель: Серед почесних гостей сьогодні присутній _______________ - воїн АТО, який боронив кордон і цілісність нашої держави. Тож надаємо йому слово.

Відео

Вчитель: Ми дуже вдячні нашому гостю за цікаву розповідь. Але, на превеликий жаль, не все закінчується благополучно.

 

На пошті я придбав конверт
З солдатиком на марці.
Це воїн наш-
Він захисник.
Пішов нас захищати.
І раптом постріл у пітьмі-
Закрились очі сині,
Але він встиг закрити всіх 
Від пострілу страшного.
Тепер про нього знають всі.
І навіть пошта наша,
На всі країни на землі,
Рознесла фото з марки.

 

Сторінка 7: «Голодні герої»

 

Вчитель: Всі ви знаєте, що в четверту суботу листопада в Україні відзначають День пам’яті жертв голодоморів. Це чорна сторінка в історії нашої держави. Але ці безвинні герої піднеслися вище смерті – вони – Безсмертні… (хвилина мовчання, метроном)

 

Сторінка 8: «Ми – майбутнє України!»

 

Вчитель: Сьогодні життя України змінюється. Ви частинка народу. Без вас, без усіх нас немає ні України, ні її історії. І нам творить нову історію держави, що займе належне місце серед вільних і рівних країн планети. Філософ Цицерон сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя». Ким би ви не стали у майбутньому, чи лікарем, чи інженером, чи будівельником, чи депутатом, чи простим робітником, - працюйте на благо Батьківщини, любіть її і відстоюйте її незалежність, примножуйте її багатства, адже ви – її майбутнє, ви – діти України.

Пісня

Наша зустріч завершується. Я бажаю вам миру і добра. До побачення.

Матеріали до уроків
Віртуальні подорожі
Корисні посилання
Розділи блогу:

© 2016  Сайт создан на Wix.com

bottom of page