top of page
"Озера. Озерні улоговини та їх походження"
(урок географії у 6 класі)

Мета: формування знань про озера та походження озерних улоговин; розвиток практичних навичок визначати географічне положення озер за картами атласу; виховання бережливого ставлення до води.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта світу, фізична карта України, проектор, мультимедійна дошка, ноутбук, підручник «Географія. 6 клас», Скуратович О.Я., Коваленко Р.Р., Круглик Л.І., презентація «Озера, озерні улоговини та їх походження».

 

Хід уроку:

 

І. Організаційний момент.

 

Сьогодні ви працюєте в групах.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

 

Двоє учнів біля дошки розгадують кросворд з теми «Річки».

Ще двоє в той же час біля дошки підписують на спроектованій контурній карті річки (з карток). Слайд №1

В той же час, з усіма іншими учнями прийом «Естафета»

Учні по черзі задають заготовлені дома питання один одному. Оцінюється відповідь на поставлене питання, а також змістовність поставленого учнем питання.

Перевірка завдань на дошці.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

 

Прийом «Дивуй». Слайд №2

Крім річок, вода на суші накопичується в озерах. Їх іноді порівнюють з морями. Форма, розміри, склад і походження озер дуже різноманітні. Так, в пустелях Центральної Азії є блукаючі озера. Також на Землі є озера, заповнені кислотою або чорнилом. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про особливості озер, їх утворення і значення.

 

«Це цікаво».

Випереджувальні завдання: 2-3 учні підготували інформацію про незвичайні озера.

Виступ учнів з інформацією.

 

Вивчення нового матеріалу супроводжується демонстрацією схем, таблиць і фотографій озер. 

З трьох варіантів учні вибирають правильне визначення поняття «озеро», записують його в маршрутний лист. Слайд №3, 4, 5

Словникова робота.

Вчитель: В словничках, що у вас на парті, знайдіть значення слова лімнологія. Запишіть його до маршрутного листа.

На час уроку ми з вами станемо юними лімнологами і здійснимо подорож озерами світу і України. Результати досліджень запишемо до маршрутного листа.

Вчитель: В Україні є близько 20 тис. озер, з них більше 7 тис. мають площу понад 0,1 км2. В цих озерах акумулюється понад 11 км3 води, з якої 2,5 км3 - це прісна вода.

Ми з вами вже вияснили, що озера утворюються в природних заглибленнях земної поверхні, що називаються озерними улоговинами. Вони мають різне походження, адже різні природні процеси та явища призводять до утворення озерних улоговин. Це буде перший етап наших досліджень.

 

Робота з підручником. §33 , ст.156

Вчитель: Відкриваємо підручник на ст.156 , читаємо як утворюються різні типи озерних улоговин і заповнюємо табличку в маршрутному листі.

(Кожна група досліджує окремі типи озерних улоговин. Потім представник групи біля дошки заповнює табличку). Слайди № 6-24

Вчитель: Ви заповнили лише частину таблички, решту заповнимо разом.

(За допомогою схем представники груп пояснюють утворення вже вивчених типів озерних улоговин. Потім вчитель демонструє схеми тих улоговин, що немає в підручнику, але є в маршрутних листах). Слайд № 25-30

Вчитель: Тепер ми вже знаємо, як утворюються озерні улоговини, а звідки береться вода в них? Чим живляться озера? (атмосферними опадами, підземними водами)

Всі озера можна поділити на 3 групи: стічні, безстічні та глухі. Слайд № 31. За допомогою атласів (фізична карта півкуль, ст. 24-25.  і фізична карта України, ст. 22-23 ) знаходимо озера, що належать до кожної з груп і записуємо їх назви в маршрутному листі.

До якого висновку ми приходимо? (Отже, бачимо, що в одні озера річки впадають і витікають, в інші – лише впадають, а глухі озера взагалі не мають зв’язку з річками).

А як ви думаєте, чи впливає це на солоність води в озерах?

За солоністю води, озера поділяються на 3 групи: прісні (до 1‰), солоні (1 - 35‰), мінеральні (більше 35‰). Приклади. Слайд № 32.

Зверніть увагу на озеро Балхаш. Як ви думаєте, чому воно зафарбоване двома кольорами? Слайд № 33.

Як довго живуть озера? Великі за розмірами – десятки тисяч років, маленькі, озера-стариці – недовго. Деякі заростають і перетворюються в болота. Схема заростання озера. Слайд № 34-35

З давніх часів озера використовуються людиною, але сьогодні вони, як і інші водойми, і потребують охорони. Чому?

 

ІV. Закріплення отриманих знань та вмінь учнів.

 

Робота з контурною картою.

Практична робота №10 (продовження) позначення на контурній карті озер світу і України. (список озер в маршрутному листі)

 

Прийом «Закінчи речення». (взаємоперевірка). Слайд № 36.

  1. Природна заглибина на суходолі, заповнена водою називається .........

  2. За походженням озерних улоговин розрізняють такі типи озер: .........

  3. За водним режимом озера бувають…………………….

  4. За солоністю виділяють ……………………………….

 

V. Підсумок уроку.

 

На картосхемі світу приклеєні фото озер. Учні підходять до карти, вибирають фото. На зворотній стороні читають речення і продовжують його.

«На уроці я дізнався, що …», «На уроці мені сподобалось те, що ...» і т д.  по 2 учні з групи.

Оцінювання учнів.

 

VI. Домашнє завдання. Слайд № 37

  • Прочитати §33 в підручнику.

  • підготувати питання один одному з теми.

  • підготувати цікаву інформацію про болота (бажаючі).

Матеріали до уроків
Віртуальні подорожі
Корисні посилання
Розділи блогу:

© 2016  Сайт создан на Wix.com

bottom of page