top of page
"Природні зони Африки"
(урок географії у 7 класі)

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Мета: сформувати в учнів поняття про особливості розміщення та природи природних зон Африки; поглибити систему знань про взаємозв'язки природних компонентів у складі природної зони; удосконалювати практичні уміння учнів працювати з картами; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: карта природних зон, атласи, комплекти ігор, підручники, презентація «Природні зони Африки», комп’ютер, проектор.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 

Хід уроку

 

1.Організаційний момент.

 

А в Африці, а в Африці, 
На чорній Лімпопо, 
Сидить і плаче в Африці 
Сумний Гіппопо.

І нишпорять по дорозі 
Слони і носороги 

А поруч бегемотики 
Схопилися за животики: 
І тут же страусенята 
Верещать, як поросята, 
А поруч задрімала 
Зубаста акула…

 

2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

2.1. Робота із схемою

 

- Що таке зональні та азональні природні комплекси?

- До якого комплексу належить природна зона? Чому?( Зональний. Тому що природні зони — це природні комплекси, що мають спільні кліматичні умови, ґрунти, рослинність, тваринний світ, які є зональними компонентами природи.)

- Що лежить в основі виділення природної зони? (Співвідношення тепла і вологи)

 

3. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

На території Африки сформувались як зональні, так і азональні природні комплекси. До зональних природних комплексів, як вам відомо, належать природні зони. На сьогоднішньому уроці ми маємо з'ясувати, які природні зони знаходяться в межах материка Африка, виявити чи існують закономірності у розташуванні природних зон і дати відповідь на запитання "Чи був правий К. Чуковський, розповідаючи про звірів, які живуть в Африці маленьким читачам?"

 

4. Вивчення нового матеріалу.

4.1. Бесіда за запитаннями.

Симетричне розташування Африки по обидва боки екватора зумовило симетричне розміщення природних зон. Між природними зонами і кліматичними поясами існує зв'язок. Межі природних зон і кліматичних поясів Африки збігаються.

- Проаналізуйте карту кліматичних поясів і карту природних зон. Назвіть, в якому поясі яка зона утворилась.

 

Зміна природних зон відбувається від екватора на північ і південь. Отже, зміна природних зон підпорядковується закону широтної зональності. Це ще раз доводить, що природні зони - це зональні природні комплекси.

- Які чинники порушують широтне простягання природних зон в Африці? (Рельєф, наявність течій.)

- Назвіть ті зони, які займають найбільшу площу, а також невеликі за площею.

 

4.2. Характеристика природних зон Африки.

План характеристики природної зони:

  1. Географічне положення.

  2. Клімат.

  3. Ґрунти.

  4. Рослини.

  5. Тварини.

  6. Екологічні проблеми.

  7. Природоохоронні території.

 

4 групи працюють з підручником, характеризують свою природну зону (заповнюють таблицю)

Доповіді представників груп. Інші групи з доповідей заповнюють табличку по відповідній природній зоні.

5.Закріплення нових знань і умінь учнів.

5.1.Гра "Встанови справедливість"

Ми з'ясували, що для кожної природної зони характерні свої представники рослинного і тваринного світу. Ваше завдання - розмістити тварин відповідно до місця їх проживання. Як ви вважаєте, чому саме ці тварини проживають у відповідних природних зонах. (Завдання для кожної групи на парті. Потім представники на дошці розміщують тварин своєї природної зони, пояснюючи вибір)

  

6.Підсумок уроку.

6.1.Кросворд:

6.2.Прийом «Експрес-тест», «Взаємоперевірка»

1. Яка природна зона сформувалася на північній та південній околицях Африки?

А Савани та рідколісся;                                    Б пустелі й напівпустелі;

В твердолисті вічнозелені ліси й чагарники;   Г вологі екваторіальні ліси.

 

2. Оберіть типових представників органічного світу африканських саван та рідколісь:

А сейба, папороть, горила, окапі;          Б баобаб, акація, зебра, жираф;

В молочай, астрагал, верблюд, скорпіон;       Г олива, кипарис, дика коза, гадюка.

 

3. Яка рослина є ендеміком пустелі Наміб?

А Вельвічія;                                             Б молочай;

В драконове дерево;                                Г зонтична акація.

 

4. На яку природну зону Африки припадає близько 40 % площі материка?

А Вологі екваторіальні ліси;         Б савани та рідколісся;

Б пустелі й напівпустелі;      В твердолисті вічнозелені ліси й чагарники.

 

5. Укажіть причину, що обумовила широтне простягання природних зон Африки:

А переважання рівнинних форм рельєфу;

Б географічне положення відносно екватора;

В наближеність до Євразії;

Г значна площа материка.

 

6.3. Підсумкова бесіда

- То чи правильно К. Чуковський назвав звірів, що мешкають на материку?

 

6.4. Оцінювання

7. Домашнє завдання.

Бажаючі - підготувати повідомлення на теми:

Екологічні проблеми Африки

Охорона природи в Африці

Опрацювати параграфи 14-16.

Матеріали до уроків
Віртуальні подорожі
Корисні посилання
Розділи блогу:

© 2016  Сайт создан на Wix.com

bottom of page